عینک واقعیت مجازی چطور کار می کند

عینک واقعیت مجازی یا همان گاگل نوعی عینک است که با سرعت بالایی در حال باز کردن جای خود در صنعت بازی و سرگرمی است. این عینک که به عنوان یک نمایشگر استفاده می شود به بیننده این امکان را می دهد که با گذاشتن آن بر روی چشمان خود، یک سری تصاویر کامپیوتری را ببینند و با آن تعامل کنند.

این عینک ها که بسیار سبک تر و راحت تر از نمایشگر های سربند یا همان “hmd” ها هستند برای هر چشم یک تصویر متفاوت نمایش می دهند، یعنی بیننده دو تصویر مجزا را روی هر چشم خود می بیند.

مغز این دو تصویر را با هم ترکیب می کند تا تصور یک تصویر سه بعدی را تشکیل دهد. این تصاویر متفاوت باعث به وجود آمدن تصور عمق داشتن تصویر در بیننده می شود،  که این از ویژگی های محیط ها یا همان اتاق های واقعیت مجازی است که به آن برجسته نمایی می گویند.

تصور عمق داشتن تصویر به این معنی است که به طور مثال وقتی یک فرد برای اهداف معماری از عینک واقعیت مجازی استفاده می کند، می تواند یک ساختمان را از زوایای مختلف تماشا کند و در داخل یا اطراف آن قدم بزند.

مدل های اولیه ی نمایشگر های سربند و عینک های هوشمند معمول، یک تصویر سه بعدی ثابت را برای هر دو چشم نمایش می دادند که حتی با حرکت سر فرد بیننده هم تغییر نمی کردند.


بیشتر بخوانیدپنج دلیل برای اثبات اینکه در شغل خود به واقعیت مجازی احتیاج دارید


نمونه های پیشرفته تر این عینک ها دارای قابلیت شناسایی موقعیت سر هستند. این سیستم به یک کامپیوتر متصل است که سیگنال هایی را برای تنظیم کردن عکس های محیط و تطبیق دادن آن ها با حرکت سر و بدن فردی که عینک را به چشمانش زده ارسال می کند.

هر زمان که فرد سر خود را حرکت می دهد یا در یک جهت خاص حرکت می کند، تصویر مقابل او هم در هماهنگی با او تغییر می کند، که این هم یکی از ویژگی های مشخص اتاق های واقعیت مجازی است.

در کل هدف واقعیت مجازی این است که بیننده کاملا تصور کند که در دنیای واقعی حرکت می کند و حس کند که دنیای مجازی کاملا مانند دنیای حقیقی رفتار می کند و واکنش نشان می دهد.

انواع مختلف عینک واقعیت مجازی

  • عینک واقعیت مجازی برای پی سی
  • عینک واقعیت مجازی برای پلی استیشن ۳
  • عینک واقعیت مجازی برای مک

انواع دیگری هم از عینک های واقعیت مجازی وجود دارند که می تواند یک تصویر واقعیت مجازی را بر روی یک شی از دنیای واقعی ادغام کند که به این مدل از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده گفته می شود.

درباره سجاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *