لیزرتگ، تاریخچه و نکاتی در مورد آن

لیزرتگ ( laser tag ) یا همان پینتبال لیزری ورزشی هیجان انگیز است که به سرعت در حال فراگیر شدن در سطح جهانی است. این ورزش نوپا که در اواخر دهه ۷۰ میلادی به وجود آمد در ایران نیز در حال شکل گیری است و در حال حاضر باشگاه های لیزرتگ متعددی در شهر های مختلف ایران تاسیس شده اند. اما احتمالا از خود می پرسید که لیزرتگ چیست و چگونه بازی می‌شود؟ و اینکه آیا ورزشی ایمن هست یا نه؟

پاسخ برخی از این پرسش ها را میتوانید در اینجا پیدا کنید. اگر دوست دارید بیشتر بدانید و یا پرسش های خاصی دارید و یا قصد تجربه این بازی را دارید با ما همراه باشید.

معرفی کلی لیزرتگ

لیزرتگ یک بازی سرگرم کننده و هیجان انگیز است که معمولا در محیط هایی که مختص این بازی طراحی شده اند انجام میگیرد. شرکت کنندگان در این بازی از یک تفنگ که به اصطلاح به آن فیزر میگویند و از یک جلیقه که مجهز به چند گیرنده است استفاده می کنند. لیزرتگ به دلیل اینکه برد تفنگ در آن مطرح نیست به راحتی میتواند در محیط های سر پوشیده یا باز، انجام شود.

لیزرتگ را می توان تنها برای سرگرمی انجام داد و یا به عنوان یک ورزش رقابتی به آن پرداخت. همچنین میتوان به عنوان عضوی از یک تیم آن را تجربه کرد یا به صورت انفرادی آن را انجام داد. ایده لیزر تگ برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفت که در آن زمان برای تمرین سربازان و نزدیک تر کردن تمرینات آن ها به یک مبارزه واقعی، استفاده میشد.

 

لیزرتگ

تکنولوژی لیزرتگ

در بازی لیزرتگ از یک اسلحه دستی استفاده میشود که یک لیزر و ردیاب سیگنال مادون قرمز منتشر میکند. در حالی که این لیزر قابل مشاهده، فقط برای هدف گیری مورد استفاده قرار میگیرد، ردیاب مادون قرمز اطلاعات مربوط به لیزر را ارسال مینماید. سپس این اطلاعات توسط یک کامپیوتر مرکزی گرفته و پردازش میشود تا به بازیکنان، بر اساس برخورد شلیک شان به اهداف، امتیاز دهی کند.

 


بیشتر بخوانید : برد گیم ، وسیله ای برای شناخت افراد


قوانین لیزرتگ

قوانین این بازی به طور کلی به تجهیزات مورد استفاده و همچنین توافق های بین طرفین و بازیکنان بستگی دارد. تعداد دفعاتی که هر بازیکن میتواند بعد از حذف شدن دوباره به بازی برگردد، تعداد دفعاتی که هر شلیک باعث حذف شدن یک بازیکن می شود و مواردی از این دست می توانند بنا بر سطح بازیکنان و طول مسابقه مورد بحث قرار گیرند. البته تماس فیزیکی بین بازیکنان مجاز نیست و بازیکن خاطی جریمه خواهد شد.

حالت های خاصی از این بازی هم وجود دارد که تقریبا در سراسر جهان به طور معمول بازی میشوند. مانند “گرفتن پرچم” ( یک بازیکن بایستی یک پرچم را از پایگاه حریف سرقت کرده، آن را به پایگاه خودی آورده و از آن محافظت کند) یا “محافظت از پادشاه” ( مخفی و محافظت کردن از یک فرد که به عنوان پادشاه یا فرد اصلی در بازی انتخاب میشود ) یا “تسخیر پایگاه” ( حمله و تسخیر پایگاه دشمن در حالی که از پایگاه خود محافظت میکنید)

 

لیزرتگ چیست ؟

لیزرتگ در برابر پینت بال

در مقایسه با پینت پال، بازی که در آن با یک تفنگ، توپ هایی کوچک و پر از رنگ شلیک میشوند ( که میتوانند آسیب زا باشند )، لیزرتگ به طور کامل بازی ای بدون درد و آسیب دیدگی است و از آنجایی که در لیزر تگ، از مادون قرمز و لیزر استفاده می شود، بنابراین این بازی مانند پینت بال باعث ایجاد لکه های رنگ روی پوست و صورت شما نمیشود.

درباره سجاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *