پنج راهکار برای موفق بیرون آمدن از اتاق فرار

شرکت بریک اوت گیمز (breakout games) یکی شرکت های سازنده‌ی بازی اتاق فرار در آمریکاست و برایس اندرسون که یکی از مالکان اصلی این شرکت است، چند راهکار برای موفقیت در این بازی پیشنهاد کرده است.

او و تیم طراحان بازی که شامل آرشیتکت ها و نجاران، مهندسین برق و مکانیک، و برنامه نویسان میشوند به عنوان بخشی از کار خود ساعت ها به تماشای فیلم های ضبط شده از شرکت کنندگان در حین انجام بازی می پردازند تا بتوانند اتاق فرار های بهتری طراحی کنند. در حقیقت ساخت یک اتاق فرار جدید برای تیم طراحی حدود چهار ماه طول میکشد، و به این دلیل که برایس مرکز تمام این فعالیت ها است، بهترین فرد در ارائه راهکار برای موفق بیرون آمدن از بازی اتاق فرار به نظر می رسد.

۱ – در بازی اتاق فرار باید با هم کار کنید

با هم کار کردن از آن دسته توصیه های است که در هر فعالیت گروهی ای اغلب به ما توصیه میشود؛ اما در بازی اتاق فرار نکته‌ی مهمی در این مورد وجود دارد. در اتاق های فراری که به خوبی طراحی شده اند معمولا قسمت های مختلف معما در تمامی اتاق پخش شده اند، پس با هم کار کردن در اینجا نمیتواند به معنی جمع شدن بر سر یک سر نخ باشد.

چیزی که اکثرا در تیم های که شکست خورده دیده می شود این است که به محض این که یکی از افراد گروه سر نخی پیدا میکند، بقیه آن ها به سمت او هجوم می آورند و تمام تمرکز خود را فقط معطوف به همان سرنخ میکنند. این یکی از مواردی است که بسیار رخ می دهد و به گفته ی برایس اگر این اتفاق بیافتد، شکست شما حتمی است.

 

بازی اتاق فرار

۲ – آنچه می بینید را بیان کنید

این مورد یکی از ارزشمند ترین راه کار ها برای موفق بیرون آمدن از بازی اتاق فرار است. وقتی از برایس خواسته شد که توصیه ای برای یک فرد کاملا تازه کار که میخواهد وارد اتاق شود بکند، گفت : هر چیزی که میبینی را به زبان بیار.

هر چقدر که شما بیشتر آنچه که می بینید را به زبان بیاورید، اطلاعات بیشتری را به بقیه اعضای گروه خود میدهید و به این طریق همه‌ی اعضای گروه میتوانند از یک دسته اطلاعات واحد استفاده کنند. وقتی که شما چیز هایی مانند ” بسیار خوب، ما اینجا یک دستمال آغشته به خون داریم” را بلند اعلام میکنید، شما از چشم ها و مهارت های همه ی اعضای گروه خود استفاده میکنید. اگر شما این کار را انجام دهید به احتمال زیاد موفق میشوید.

در غیر این صورت، به طور مثال شما خود را در موقعیتی مییابید که به کلیدی نگاه میکنید در حالی که هم تیمی تان در حال نگاه کردن به یک قفل است.

۳ – سریع عمل کنید و از ابتدا به دنبال سرنخ ها باشید

در یک اتاق فرار یک ساعت زمان ناچیزی است و به سرعت می گذرد و این که افراد به اشتباه فکر م کنند که زمان زیادی دارند باعث میشود که مقدار زیادی از وقت خود را تلف کنند. احتمالا این افراد زمانی متوجه شوند که با چه معمایی روبه رو هستند که دیگر وقتی برای حل آن برایشان باقی نمانده. به عقیده ی برایس این اتفاق یکی از بزرگترین تهدید ها برای یک تیم است. وقتی که بدانید فقط پنج دقیقه زمان دارید سریع عمل کردن بسیار آسان تر است، به همین دلیل است که برایس توصیه میکند از همان ابتدا فکر کنید که در یک موقعیت اضطراری قرار دارید.

همین مورد در درخواست راهنمایی کردن ها نیز اتفاق میافتد. اغلب افراد به این علت که حس میکنند کمک خواستن نوعی تقلب است، از درخواست آن امتناع میکنند و زمانی تقاضای راهنمایی میکنند که فقط پنج دقیقه به اتمام مهلت شان باقی مانده است.

مغرور نشوید و سوال بپرسید. این طبیعی است که بخواهید مانند شرلوک هولمز و بدون پرسیدن سوال معمای اتاق را حل کنید، اما اغلب تیم هایی که سوال میپرسند اتاق را با موفقیت ترک میکنند.

 

اتاق فرار چیست ؟

 

۴ – مانند یک گروه از مهندسان تفکر کنید

از نظر برایس، حل شدن معمای بازی اتاق فرار به مهارت های تک تک افراد گروه به خصوص مهارت های مکانیکی، الکتریکی و نرم افزاری آن ها وابسته است.

برای مثال، یکی از معما های مورد علاقه ی برایس را در نظر می گیریم. در این معما یک لیزر مخفی، باید یک گیرنده که در چشم یک نقاشی جای گرفته است را فعال کند که این تنها در صورتی اتفاق میافتد که چند آینه با دقت در محل های مناسب قرار داده شوند تا گیرنده اشعه را دریافت کند. همانطور که می دانید حل این معما به کمک گرفتن از مهارت های الکتریکی، مکانیکی و نرم افزاری اعضای گروه نیاز دارد.

از هوش خود بهره بگیرید و نت برداری کنید. از آنجایی که تقریبا همه چیز در اتاق سفارشی سازی شده است، همه‌ی وسایل در نقاط مشخصی قابلیت دستکاری شدن را دارند.

۵ – مانند یک نویسنده فکر کنید

بدون یک داستان اتاق فرار معنایی ندارد و داستان اولین بخش شکل گیری یک اتاق فرار است. به گفته ی برایس اگر واقعا از حل معما عاجز شدید و هیچ کدام از سرنخ ها به کار شما نیامد، زمان آن است که مانند یک نویسنده فکر کنید. فقط به این فکر کنید که از دید داستان چه چیزی منطقی تر است و اگر شما به جای نویسنده‌ی داستان بودید آن را چگونه مینوشتید.

درباره سجاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *