همه چیز در باره ی لیزرتگ - بخش دوم

قوانین ایمنی

 • از درخت بالا نروید!
 • سعی کنید چندان به باقی بازیکنان نزدیک نشین، و حداقل ۲ متر با بقیه فاصله بگیرین. اگه این اتفاق افتاد بازی رو متوقف کنین و بعد از اینکه فاصله مناسب رو با باقی بازیکنان رعایت کردین، بازی رو از سر بگیرین. این به این دلیل که بازیکنان به هم برخورد نکنن و از صدمه خوردن و آسیب دیدگی های احتمالی جلوگیری بشه.
 • اگه کسی آسیب دید، همه ی بازیکنان باید بازی رو متوقف، و به فرد آسیب دیده کمک کنن.

قوانین کلی

 • از محدوده زمین بازی خارج نشوید.
 • هدبند خودتون رو زیر هیچگونه کلاه یا پارچه ای قرار ندین. و همینطور سنسور تفنگتون رو با دست نپوشونین.
 • وقتی که سوختین دست و تفنگ خودتون رو بالا بگیرین تا همه ببینن که شما سوختین و حتی اگه احتیاج شد فریاد بزنین که “من سوختم”.
 • وقتی که سوختین، به هم تیمی هاتون هیچ اطلاعاتی از تیم رقیب ندین.

 

تمرین نشانه گیری و زدن هدف

تو این بازی، هدف گیری مهارت مهمی است و اگه نشونه گیری خوبی داشته باشین بازیکن بهتری هستین. کسانی که برای اولین بار لیزرتگ رو تجربه می کنن، ممکنه شلیک کردن با تفنگ اون براشون عجیب و غریب باشه و اغلب تو هدف گیری و زدن حریف به مشکل بر می خورن. بهترین راه کار برای حل این مشکل، تمرین قبل از بازی است تا بتونید به تفنگ عادت کنین تا دیگه در حین مسابقه درگیر چطور استفاده کردن از تفنگ نباشید.

تفنگ های لیزرتگ مثل پینتبال تیر قابل دیدنی ندارن . در پینتبال توپ رنگی و جایی که اون اصابت میکنه دیده میشه و شما میتونین بر اساس اون نشونه گیری کنین. اما از اون جایی که تیر در لیزر تگ قابل دیدن نیست، این خیلی مهمه که بدونین چطور باید نشونه بگیرین. هرچقدر که از هدف دور تر باشین نشونه گیری سخت تر خواهد بود.

تمرین کردن بهترین راه برای بهبود نشونه گیری شما است. اما ما اینجا چند نکته برای بهتر شدن هدف گیری تون به شما پیشنهاد می دیم :

 • در مسافت های مختلف به هدف های مختلف شلیک کنید. این باعث میشه که تفنگ رو بهتر بشناسین و سریع تر به اون عادت کنین.
 • در حالت های مختلف شلیک کنید. ایستاده، نشسته و دراز کشیده.
 • در حال دویدن و سنگر گرفتن شلیک کنین. و سعی کنید تفنگ و هدبند حریفتون رو هدف بگیرین.

 

تاکتیک ها و کار گروهی

بیشتر حالت های بازی لیزرتگ ( laser tag ) شامل دو یا چند تیم میشه و لیزر تگ بازی ای تیمی محسوب میشه. ممکنه که شما بدون کار تیمی بازی کنید و فقط از دویدن و شلیک کردن لذت ببرید اما اگه میخواین برنده بازی باشین باید تیمی کار کنید.

در ادامه چند نکته برای بهتر شدن کار تیمی به شما توصیه می کنیم :

 • به هم تیمی هاتون کمک کنید که هدف تیم رو در هر حالت از بازی درک کنن. در هر حالت از بازی نحوه ی برد متفاوته و شما به تاکتیک های مختلفی برای برد نیاز دارین، حتما قبل از شروع بازی با هم تیمی هاتون جمع بشین و در مورد تاکتیک و هدف تیم تو بازی صحبت کنید. این خیلی مهمه که به هم تیمی هایی که سردرگم هستند بازی رو توضیح بدین.
 • حتما یک نقشه از محیط بازی داشته باشین و اون رو جایی بزارین که همه ی هم تیمی هاتون بتونن به خوبی اون رو ببینن. نقشه به بازیکن ها کمک می کنه که بدونن کجا برن وچکار بکنن.
 • هم تیمی های خوتون رو به گرفتن یک نقش مشخص در بازی تشویق کنین، وقتی که هر فرد در تیم نقش مشخصی داشته باشه، اعتماد به نفس بالاتری پیدا می کنه. مثلا در حالت حذف گروهی بازی لیزرتگ، بهتر که بازیکنا در محیط بازی پخش بشن تا از دور زده شدن به وسیله ی حریف جلوگیری بشه. برای این کار بهتره یکی از اعضای تیم رو برای پاییدن گوشه ها و زیر نظر گرفتن حرکات تیم حریف در نظر بگیرین.
 • سعی کنین یک بازیکن رو به عنوان رهبر تیم انتخاب کنید، و اگه تیم بزرگی دارین، می تونین به دسته های کوچیک تر تقسیم بشین و برای هر دسته یک رهبر انتخاب کنین. این باعث میشه که اعضای تیم به کار گروهی تشویق بشن و فقط برای خودشون بازی نکنن.
 • اگر زمین بازی محیطی بزرگ باشه، بهترین راه برای همکاری و کار تیمی صحبت کردن با هم تیمی ها از با واکی تاکی (بی سیم) است. بی سیم ها وسایل بسیار مناسبی برای انتقال اطلاعات بین هم تیمی ها و بهتر شدن کیفیت بازی است.

بیشتر بخوانید : همه چیز در باره ی لیزرتگ – بخش اول


درباره سجاد

2 دیدگاه در همه چیز در باره ی لیزرتگ – بخش دوم

[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *