همه چیز در مورد واقعیت مجازی - بخش دوم

تجهیزات مورد استفاده در واقعیت مجازی :

چیزی که واقعیت مجازی رو از یک کامپیوتر معمولی متفاوت می کنه ماهیت تجهیزاتی است که در اون برای ورودی و خروجی استفاده میشه. در حالی یک کامپیوتر معمولی از موس و کیبورد برای ورودی استفاده می کنه، وی ار از تجهیزاتی استفاده می کنه که حرکات بدن شما رو شناسایی می کنه. یک کامپیوتر خروجی روی صفحه نمایش (یا یک پرینتر) نشون میده ولی واقعیت مجازی از یک عینک واقعیت مجازی استفاده می کنه که دارای دو نمایشگر است که هر کدوم برای یک چشم طراحی شده. در ادامه تجهیزات مورد استفاده در واقعیت مجازی رو دقیق تر بررسی می کنیم :

نمایشگر سربند

دو تفاوت اساسی بین نگاه کردن به صفحه نمایشگر یک کامپیوتر معمولی و نگاه کردن به نمایشگر های وی ار وجود داره. در واقعیت مجازی شما یک تصویر سه بعدی می بینین که در لحظه در تطابق با حرکت سر شما تغییر می کنه. نمایشگر های سربند یا همون عینک واقعیت مجازی شامل دو نمایشگر کوچیک، یک چشم بند که جلوی ورود نور رو میگیره و هدفون های استریو می شن. این نمایشگر ها معمولا یک شتاب سنج یا گیرنده داخلی هم دارن تا به طور کامل بتونن حرکات شما رو شناسایی کنن. مشکل این سربند ها اما اینه که تقریبا سنگین هستن و بعد از یک مدت ممکنه احساس خستگی و گردن درد به شما دست بده.

اتاق های درگیر کننده

یک راه برای اینکه عینک واقعیت مجازی رو به سرتون نذارین رفتن به این اتاق هاست که تصاویر، روی دیوار های اون نمایش داده میشن. وقتی که شما در اتاق قدم میزنین تصاویر در هماهنگی با حرکت شما تغییر میکنن. شبیه ساز های پرواز با هواپیما امروزه از این روش برای آموزش خلبان ها استفاده می کنن.

دستکش های گیرنده اطلاعات

از ابتدای شکل گیری این فناوری، این که این قابلیت به کاربر داده بشه تا بتونه اشیای مجازی رو لمس کنه و بتونه با اون ها کار کنه، دغدغه بزرگی بود. حالا این عمل معمولا با استفاده از دستکش های معمولی ای که گیرنده هایی به اون متصل هستن انجام میشه که به وسیله ی این دستکش ها دست و حرکاتش شناسایی میشن.

یکی از تکنیک هایی که در این دستکش ها استفاده میشه، استفاده از کابل های فیبر نوری ای است که به اندازه ی طول هر انگشت روی اون ها کشیده شدن. هر کابل سوراخ های ریزی روی خودش داره و با هر حرکت کم یا زیاد انگشت های شما به همون اندازه نور از کابل خارج می شه. یک گیرنده حساس به نور (فتوسل) در آخر هر کابل قرار داره و مقدار نوری که به اون رسیده شده رو اندازه می گیره و کامپیوتر با در نظر گرفتن این مقدار، مقدار حرکت دست شما رو تعیین می کنه.


بیشتر بخوانیدهمه چیز در مورد واقعیت مجازی – بخش اول


موارد استفاده ی واقعیت مجازی :

آموزش

تمرین بعضی از مهارت ها در دنیای واقعی سخت و گاهی خطرناکه. تمرین بدون اشتباه و بی خطر کار هایی مثل جراحی مغز یا مثلا تمرین فرود آمدن با یک جت در حالت طبیعی عملا غیر ممکن است. برای همین دستگاه های وی ار بهترین وسیله برای تمرین این فعالیت ها هستن.

تحقیقات علمی

در حال حاضر دستگاه های وی ار در تحقیقات علمی به خصوص تحقیقاتی که در سطح اتمی یا مولکولی انجام می شن بسیار مورد استفاده قرار می گیرن.

پزشکی

پزشکی یکی از مواردی است که واقعیت مجازی در اون بسیار مورد استفاده قرار می گیره که به اون پزشکی از راه دور گفته می شه، که حالت های مختلفی رو هم در بر می گیره. در حال حاضر این فناوری به قدری پیشرفت کرده که این امکان فراهم شده تا بهترین پزشک های دنیا بدون اینکه در یک اتاق عمل جمع بشن، روی یک بیمار عمل جراحی رو انجام بدن.

معماری

در گذشته آرشیتکت ها مجبور بودن برای ساخت یک مدل، از کاغذ استفاده کنن، ولی حالا واقعیت مجازی کار اون ها رو بسیار راحت کرده و از طرف دیگه طراحی مثلا یک هواپیما، ماشین یا هر چیز دیگه ای با استفاده از واقعیت مجازی بسیار ارزان تر از استفاده چوب یا پلاستیک در طراحی اون ها خواهد بود.

بازی و سرگرمی

واقعیت مجازی چند وقتی است که وارد صنعت بازی شده اما هنوز، به علت کندی کامپیوتر ها و راحت نبودن تهیه و کار کردن با عینک واقعیت مجازی و دستکش های وی ار، به طور کامل جای خودش رو در این صنعت باز نکرده.

درباره سجاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *