واقعيت مجازی از چه راه‌هایی زندگی‌ ما را دست‌خوش تغيير خواهد كرد؟

بی شک شما نیز در مورد آینده‌ی دنیای مجازی چیزهایی شنیده­اید و در ذهن خود به خیال­پردازی در مورد آن پرداخته باشد. اما شاید باور عمیقی به حقیقت یافتن آن در روزی نه چندان دور نداشته باشید. اکنون می‌توان با قطعیت بیشتری‌ نسبت به گذشته اظهار داشت که واقعیت دنیای مجازی در آینده امکان‌پذیر است و البته کمتر شباهتی به فیلم‌های علمی تخیلی ساخته شده خواهد داشت. گرچه از این نظر که تمامی ابعاد زندگی ما را در بر بگیرد و به کلی متحول کند بسیار شبیه است. واضح است که دنیای مجازی به زودی زود تمامی ابعاد زندگی ما را دربر خواهدگرفت و تحولی عظیم در دنیا به وجود می‌آورد.

همان طور که رویای پرواز چندین و چند سال بشر را درگیر خود کرده بود تا در نهایت برادران رایت توانستند به این آرزو جامعه عمل بپوشانند، امروزه واقعیت مجازی نیز بر گره‌‌ها و مشکلاتی که کم و بیش رفع و رجوع شده‌اند متمرکز شده با این تفاوت که در واقعیت مجازی نوع دیگری از مرتفع کردن این نیاز را شاهد خواهیم بود. واقعیت مجازی خط سیری را به سمت آینده به پیش برده‌است تا تجربه­های انسانی را بازسازی ­کند.

واقعیت مجازی‌ تا این حد جدی گرفته شده است که شرکت­های بزرگی مثل اچ‌تی‌سی، فیسبوک و سونی درحال ساختن سخت‌افزار‌هایی هسند که برای افراد عادی به راحتی قابل استفاده باشد. تولید این محصولات واقعیت مجازی قطعا می‌تواند دنیا را تحت تاثیر خود قرار ‌دهد. در ادامه این مقاله به هفت مورد که واقعیت مجازی در آن‌ها انقلاب به پا خواهد کرد نگاهی می‌اندازیم.

تحول در بازی و سرگرمی

با ورود واقعیت مجازی این بازی‌های کامپیوتری هستند که زودتر از همه دگرگون می‌ شوند و تاثیر می‌پذیرند. مسلم است که همه‌ی انواع بازی‌ها را دربر نخواهد گرفت اما اگر شانس بازی کردن به این شکل را پیدا کردید حتما از این شانس نهایت استفاده را بکنید به این علت که تجربه‌ا‌ی جدید و شگفت‌انگیز و مهیج را به بازی‌ها تزریق می­کند و سطح بازی‌‌‌ها را به کلی ارتقا می‌دهد.

 

 

 

دنیای‌ سینما و فیلم

یکی از اعجاز واقعیت مجازی که از شگفتی آن بسیار صحبت شده، فیلم‌هایی است که با استفاده از واقعیت مجازی ساخته می‌شود. به تجربه‌ی فیلم‌های سه بعدی که دیده‌اید ترکیب اعجاب‌آوری اضافه کنید که در آن می‌توانید در قلمروتان بگردید، از زوایای گوناگون به هرجا که خواستید سرک بکشید و در آن حرکت کنید. شگفت‌آور است نه؟!

البته که در بهترین حالت خود در حد یک نظریه‌پردازی و صرفا طراحی به نظر می‌رسد اما امکان به واقعیت پیوستن آن نیز وجود دارد همانطور که گفته شد کمپانی‌های مهمی در دنیا در حال تلاش هستند تا این تصور رویاگونه را به واقعیت بدل سازند. و در این صورت، به دنبال آن دنیای فیلم و سینما به کلی و برای همیشه تغییر خواهد کرد.

مسافرت و تورهای مجازی

حتی تصور اینکه از روی گوگل مپ به هرجای دنیا سفر کنیم و در کشورهای گوناگون و محل‌های دیدنی دنیا پابگذاریم هم به خودی خود جذاب است چه برسد به این که این ایده رنگ و بوی واقعیت نیز بگیرد. بخشی از واقعیت مجازی امکان شکل‌گیری تور از راه دور را می‌دهد که مثل بازدید از موزه‌ها و همچنین این امکان را به آژانس‌ها‌ی مسافرتی که بدون جابه‌جا کردن مسافر از محل زندگی خود، بلیت بفروشند!

تاثیر در علم پزشکی

واقعیت مجازی همچنین به کمک پزشکی نیز خواهد رفت و راهی بسیار امن و راحت برای تمرین و یادگیری جراحی برای جراح‌ها به جز تن بیماران را فراهم می‌آورد. این خود از راه‌حل فعلی که شامل تمرین بر روی مدل‌های پلاستیکی یا موجودات زنده‌‌ای که در هردو حالت نیز تشابه کمتری با بدن انسان دارند بسیار بهتر است.

اکتشاف در فضا

تصور کنید روزی بتوانیم از روی گوگل مپ مسیر خود در فضا را نیز پیدا کنیم و در فضا بدون هیچ خطر و استرسی بچرخیم و اکتشاف کنیم. و این دقیقا همان چیزی است که واقعیت مجازی ممکن می کند.

آژانس‌های فضایی با دوربین‌هایی که در فضا مستقر کرده‌اند در رساندن این تصاویر و ساختن بعد مجازی این واقعیت کمک می‌کنند تا به غوطه‌ور شدن در سیاهی‌های ناشناخته و راهنمایی دانشمندانی که از طریق هدست‌های مخصوص واقعیت مجازی در کنار افراد حضور دارند تا به رویایی اینچنین به صورتی که هرگز دیده نشده است رنگ حقیقت ببخشند.

 

 

رویای پرواز انسان‌ها

اکنون هم خلبان‌ها با کمک برنامه‌های شبیه‌سازی پرواز در حال یادگیری هستند اما درست همانند جراح‌های آماتور می‌توانند با ابزاری کار کنند که بسیار شبیه‌تر به واقعیت امر است در نتیجه در هنگام هدیت هواپیماها در واقعیت نیز تفاوتی را احساس نخواهند کرد.

بهبود کیفیت زندگی

به یقین افرادی هستند که به هر دلیلی از ناتوانی و یا کم‌توانی‌ رنج می‌برند. آنها نیزحق دارند که زندگی کنند، از مواهیب آن بهره‌مند باشند، اکتشاف کنند، لذت ببرند و از عجایب دنیا و حتی فراتر از آن غرق در شگفتی شوند.

واقعیت مجازی به کمک افرادی خواهد آمد که توانایی ترک منزل را ندارند یا به هر نوعی ناتوانی دارند و این به تنهایی نیز می‌تواند نکته بارز و با اهمیت و درخشان در واقعیت مجازی باشد.


بیشتر بخوانید : راه کار هایی برای هر چه بیشتر لذت بردن از لیزرتگ


حقیقت این است که اگر واقعیت مجازی تا این حد قادر است که آسودگی و برآورده کردن رویاهای دیرینه ما را به زندگی‌مان اضافه کند چرا نباید باور شود و در حد یک آرزوی دور و نامعلوم به آن نگریسته شود در حالی‌که دیر یا زود چه بخواهیم و چه نخواهیم به زندگی‌مان وارد خواهد شد؟

درباره سجاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *